Poate o asociatie obsteasca sa acorde micro credite?

22 iulie 2016 117

Buna ziua. In statutul asociatiei obstesti nu este specificat ca aceasta ar putea sa ofere micro credite. Insa avem niste proiecte si un grant cistigat, care ne permite sa acordam citeva credite anual, suma maxima a creditului fiind de 1000 euro. Dorim sa il acordam persoanelor, care au afaceri mici, majoritatea in agricultura, din sudul Moldovei. Maxim anual ne imaginam sa stabilim o taxa de 10% pentru procesarea si managementul creditului. Aceste 10% se intorc pe contul organizatiei si vor fi reinvestite in proiectele noastre. Proiecte avem de 2 tipuri, sociale si de sustinere a micului business sau micilor fermieri. Mai multe detalii as putea sa va ofer la telefon. Va multumesc.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Atita timp cit in Statutul AO este prevazut ca scop al acesteia - sustinerea/promovarea micului business , atunci aceasta are dreptul sa desfasoare activitate economica necesara realizarii acestui scop.
Important este ca venitul din aceasta activitate sa fie folosit spre atingerea scopurilor statutare.
De fapt, aceste 10% vor avea acelasi statut ca... mai detaliat suma cistigata din granturi. Adica, ceea ce se cistiga din proiectele accesate de AO sau initiate de AO - este re-investit in finantarea (evitati formularea "micro creditare") micului business.
Totusi, pentru a nu depasi limitele organizatiei necomerciale, aceasta activitate urmeaza sa fie prezentata de asociatie nu ca imprumutare a cetatenilor, dar un proiect complex - de exemplu instituirea unor criterii de eligibilitate, motivarea sociala a participantilor, training-uri...toate acestea vor justifica atit finantarea cetatenilor, cit si retinerea unui profit, de catre AO.

23 iulie 2016
Diana Conea
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Nu puteti incheia contracte de micro-credite, fiindca activitatea AO este bazata in principal pe activitatea filantropică şi de sponsorizare.
Legea cu privire la filantropie şi sponsorizare - http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=312770&lang=1
Legea cu privire la asociaţiile obşteşti - http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=325424
Vedeti Articolul 26. Activitatea economică a asociaţiei obşteşti, si decideti care modalitate veti alege pentru justificarea celor... mai detaliat 10% din suma care va fi acordata ca imprumut gratuit.
Succese!

31 mai 2017