Poate o casa din o localitate servi ca gaj pentru credit de cumparare a casei in alta localitate?

27 iunie 2017 61

Spre exemplu doresti sa te muti intr-un oras, dar ai o casa in alt oras... poti sa soliciti un imprumut, lasind casa in gaj si pe parcurs s-o vinzi ca sa achiti in alta parte.. cum s-ar putea de procedat?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Olga,

Da este posibil, astfel, dvs oferiți o garanție de rambursare a creditului prin casa care o puneți în gaj, fiind suficientă. Gajul bunurilor imobile este denumit ipotecă.
Gajul garantează obligaţia propriu-zisă și anume că dumneavoastră veți restitui suma primită.

Pentru informație suplimentară dați citire Legii cu privire la Gaj (... mai detaliat http://lex.justice.md/document_rom.php?id=B80C50D9:AA178CDD )
Totodată, a reglementărilor cu privire la Creditul Bancar regăsite la art. 1236 - 1245 Cod Civil RM ( http://lex.justice.md/md/325085/ ) .

O seară bună.

27 iunie 2017