Poate o companie sa activeze fara angajati?

1 februarie 2023 55

Buna ziua. Sunt unicul fondator (100%) al unei companii. Poate sa activeze compania mentionata fara sa aiba angajati, adica eu sa lucrez, dar sa nu fiu angajat? Sau, daca ma angajez, ce salariu pot sa-mi pun, pentru ca la moment nu prea am clienti si situatia e dificila?

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua, Andrei.
Depinde de activitatea pe care o va desfășura persoana juridică (dacă sunt sau nu necesare cunoștințe speciale, este nevoie de un act permisiv, etc).
În general e posibil ca compania să activeze fără salariați.
În orice caz, compania trebuie să aibă obligatoriu administrator (care poate fi fondatorul), care va semna... mai detaliat contractele cu clienții.
Conform art. 69 din Legea cu privire la SRL
Societatea trebuie să aibă unul sau mai mulţi administratori, care administrează societatea şi o reprezintă.

La angajare, salariul minim pe economie constituie 4000 lei.

2 februarie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua Dl. Andrei,
Compania poate activa fără a avea salariați.
Dumneavoastră ca unic fondator presupun și administrator nu puteți încheia cu sine însăți Contract individual de muncă, adică nu vă puteți auto-angaja. Prin urmare, nu puteți beneficia de salariu în mod legal, chiar dacă activați în cadrul companiei care... mai detaliat singur ați înființato.
Dumneavoastră puteți activa în cadrul companiei și exercita unele funcții care nu sunt interzise și necesită studii specializate sau licențe fără a avea un contract individual de muncă cu sine însuși, iar dacă veți decide anual veți putea beneficia de profitul net obținut.

2 februarie 2023