Poate o institutie publica de invatamint sa beneficieze de serviciile unui avocat contra plata?

1 august 2016 55

Institutia publica de invatamint a fost data in judecata de catre un angajat. Intrebarea este - se poate beneficia de serviciile unui avocat, remunerat din bugetul institutiei? Vreau sa aduc o specificare: auditorii de la fisc la aceasta intrebare au mentionat ca angajarea unui avocat din bugetul institutiei de catre directorul acesteea va fi calificata drept delapidarea mijloacelor banesti ale institutiei, pentru care va raspunde penal. In aceste conditii, institutia de invatamint reprezentata de director se judeca cu persoana implicita a carui avocat se foloseste grosolan de necunoasterea particularitatilor juridice si legilor intr-un caz unde oricare avocat ce ar apara institutia de invatamint ar clarifica lucrurile in 2 clipe.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut,
Directorul institutiei publice poate incheia contract cu avocatul, precum si dispune prin Ordin retribuirea muncii acestuia.
Acest drept rezulta din atributiile organului executiv al persoanei juridice, cit si din dreptul procedural la aparare.
Despre delapidare nici nu poate fi vorba.

2 august 2016