Poate o persoana fizica sa intre in procedura de insolvabilitate?

12 iunie 2017 49

Intrebarea face referinta la creditele expirate nerambursate..., daca raspunsul e afirmativ, atunci ce presupune aceasta procedura?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Procedura de insolvabilitate poate exista in Republica Moldova doar in privinta: persoanelor juridice, indiferent de tipul de proprietate şi forma juridică de organizare, întreprinzătorilor individuali, inclusiv titularilor de patentă de întreprinzător, societăţilor de asigurări, fondurilor de investiţii, companiilor fiduciare, organizaţiilor necomerciale, înregistrate în Republica Moldova în modul stabilit.
Legislația Republicii... mai detaliat Moldova nu prevede posibilitatea pentru persoanele fizice de a intra în stare de insolvabilitate.

12 iunie 2017