Poate o persoana sa ma dea afara din apartamentul unde locuiesc, desi am o procura pe acel apartament?

2 decembrie 2017 54

Buna ziua, de fapt intre o ruda de a mea (sora) si un barbat a fost incheiata o casatorie peste hotare. Au si copii minori. De catre ei a fost cumparat un apartament in MD, ulterior inregistrarii casatoriei, unde eu locuiesc de ceva timp. Acum ei sunt in proces de divort peste hotare, iar sotul rudei a venit in MD si insista sa parasesc apartamentul, desi ruda mi-a eliberat o procura pe mine cu drept de administrare, anticipand inclusiv si riscul ca sotul ei sa nu il vanda fara acordul ei.
Intrebarea: Poate sa ma dea afara sotul rudei in acest caz, desi am procura pe mine de la sotia lui?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Atita timp cit apartamentul nu este impartit in cote-parti ideale , aveti procura pentru 1/2 cota-parte din bun , si respectiv sotul are tot dreptul sa solicite eliberarea acestuia, or se incalca dreptul lui de proprietate si este in drept sa solicita evacuarea persoanelor care nu au tangenta cu bunul... mai detaliat imobil !

4 decembrie 2017