Poate o persoană să-mi rețină actul de identitate ca garanție că voi achita serviciile comunale?

24 ianuarie 2024 3

Bună ziua. Am luat în chirie un apartament, dar nu am semnat contract cu stăpânii. Ultima lună nu am achitat serviciile comunale și stăpânii încep a deranja părinții ca să le achităm datoriile de urgență, deși i-am rugat să aștepte până primim salariile. Mi-au reținut buletinul de identitate la ei. E permis ca ei să procedeze așa? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna ziua

Este interzos ca o alta persoana sa va retina actele de identitatea la ei, deoarece va apartine Dvs.

Mai mult ca atat, sunt foarte multe cazuri in care persoanele au luat credite pe numele altor persoane cu buletinul de identitate al acestora.

Solicitați sa va restituie buletinul de identitate imediat.

Daca nu... mai detaliat ati incheiat un contract de locatiune ar fi cazul sa o faceti, astfel proprietarul va avea o certitudine ca cel puțin va poate acționa în instanța de judecată ca sa încaseze de la Dvs datoriile acumulate fie la plata chiriei, fie a utilităților.

Pe de alta parte inclusiv Dvs o sa aveti siguranta ca puteti locui aici, aveti niste prevederi contractuale care prevad un termen de preaviz in caz de desfacere a contractului unilateral.

Cu respect,
Igor Brinister

25 ianuarie 2024