Poate obtine o familie tinara un teren pentru constructia unei case de locuit?

20 ianuarie 2018 230

Buna ziua. Vreau sa aflu daca o familie tinara poate obtine teren gratuit pentru constructie de la consilul local, chiar daca dupa casatorie au cumparat un apartament de 40 m2 in sectorul privat. La moment, tinara familie are si un copil 1-2 ani. In Articolul 11, Capitolul 3 " ATRIBUIREA ŞI ÎNSTRĂINAREA TERENURILOR", se zice ca se aloca gratuit teren tinerelor familii, dar nu sunt aratate conditiile in care se face acest lucru. Puteti sa ma ajutati: daca as putea obtine un astfel de teren?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Irina Burac-Mihalachi
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna! Exista prevederi legale exprese si sunt conditii exacte, tinerii nu trebuie sa aiba in proprietate bunuri imobile, doar in acest caz se considera ca au nevoie de imbunatatirea conditiilor de trai si pentru aceasta chiar trebuie prezentat certificat de la cadastru ca nici un sot nu detine proprietati!

21 ianuarie 2018