Poate părintele să dea afară din casă copilul?

28 februarie 2024 3

Bună ziua. Documentele pe casă sunt pe numele tatălui, dar cei doi copii ai lui dețin câte o cotă-parte de 15% din imobil fiecare. În situația descrisă, poate tatăl să-i dea afară din casă sau să interzică prin poliție accesul acestora în curte?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Amelia, nu poate să fie implicată poliția în cazul DVS, e un letigiul civil. Poliția nu are treabă. Tata trebuie să înainteze o cerere de chemare în judecată pentru a soliționa o așa întrebare, dar asta e costitor.

29 februarie 2024