Poate parintele sa scrie casa pe numele copilului sau de 16 ani?

6 octombrie 2019 30

Buna ziua! Sunt intr-o situatie complicata si am nevoie sa scriu casa pe copilul meu de 16 ani pe un timp relativ scurt si dupa aceasta sa o scriu inapoi pe mine. Este posibil lucrul acesta?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

În speță Dvs urmăriți simularea încheierii unu act juridic, iar creditorii dvs ar putea solicita declararea contractului respectiv inopozabil fata de ei actionîndu-vă in justiție pe calea acțiunii revocatorii.
Creditorul poate cere să fie declarate inopozabile față de el actele juridice încheiate de debitor în dauna creditorului, manifestată prin împiedicarea... mai detaliat satisfacerii integrale a drepturilor creditorului față de debitor, dacă debitorul a cunoscut sau trebuia să cunoască că actul juridic va dăuna creditorului sau, în cazul în care actul juridic a fost încheiat înainte de apariția dreptului creditorului, acesta a fost încheiat de către debitor cu intenția de a dăuna creditorilor în general.
Mai mult ca atât, dacă, exista o hotărâre judecătoreasca privind încasarea unei sume de la Dvs. si întreprindeţi asemenea actiuni riscati sa fiti atras la răspundere penală.

6 octombrie 2019