Poate pleca peste hotarele țării pe un termen de 2 luni?

27 decembrie 2017 46

Bună ziua. Fratele meu este sub urmărire penală (art. 264 (1) alin. 4), dar şedințele de judecată se amînă de 4 ori din luna iulie anul curent pe motiv că judecătorul este pe bulletin de boală. Citațiile îi sunt expediate, dar cînd se prezintă i se invocă faptul că judecătorul este pe buletin de boală. Vă rog mult să îmi răspundeți la aşa întrebare: el vrea să plece la lucru peste hotare pe un termen de 2 luni. Ce poate să întreprindă pentru a pleca? Mulțumesc mult.

Jurist comments 2

Download discussion
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Dreptul civil
  • Dreptul penal
  • Dreptul familiei
  • Contravenţii rutiere
  • Dreptul muncii

Poate pleca fără nici o problemă atâta timp cât procurorul sau judecătorul nu i-a aplicat interdicția de a părăsi țara.

27 decembrie 2017
  • Jurisconsult
  • Dreptul civil
  • Dreptul penal
  • Dreptul familiei
  • Dreptul muncii

Dl. Alexandru, se poate nu mai trebue în scis printr-o cerere să comunicați instanța despre acțiunele DVS, ce vreți să întreprindeți, să indicați data ( de cînd și pînă cănd ) o să lipsiți în țară, să mețuinași în cerere, precum judecătorul de mai multe ori a lipsit de la... mai detaliat ședință, din ce cauză nu mai trebue. Adica DVS în felul acesta îi dați peste nas judecptorului, el nu a re dretul să lipsească mai mult de 6 luini, fiindcă asupra lui se răsfîngere Codul Muncii, succese.

6 ianuarie 2020