Poate poliția să mă împună să dau declarații împotriva unui membru al familiei?

25 martie 2022 66

Bună ziua. Fratele meu are probleme cu politia și pentru că avea datorii mari, a plecat peste hotare. Acum, poliția mă amenința cu dosar penal dacă nu le spun unde e plecat fratele. Pot ei să facă așa ceva?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,
Potrivit Codului de ProcedurăPenală
Articolul 21. Libertatea de mărturisire împotriva sa

(1) Nimeni nu poate fi silit să mărturisească împotriva sa ori împotriva rudelor sale apropiate, a soţului, soţiei, logodnicului, logodnicei sau să-şi recunoască vinovăţia.

(2) Persoana căreia organul de urmărire penală îi propune să facă declaraţii demascatoare împotriva sa ori a... mai detaliat rudelor apropiate, a soţului, soţiei, logodnicului, logodnicei este în drept să refuze de a face asemenea declaraţii şi nu poate fi trasă la răspundere pentru aceasta.

Rude apropiate potrivit definiției include și frații, surorile, astfel sunteți în drept să refuzați să faceți declarații.

Totuși vă recomand să vă adresați la un avocat să-i comunicați circumstanțele cauzei ca să vă îndrume poziția rentabilă care urmează a fi luată deoarece declarațiile dvs pot fi în folosul fratelei.

31 martie 2022