Poate pretinde sora mea la apartamentul mamei si al meu?

1 septembrie 2018 37

Buna ziua! Spuneti-mi, va rog: in cazul in care cumpar un apartament (eu cu mama), sora mea are drept sa pretinda pe viitor la acest imobil, chiar daca nu va fi inscrisa acolo si nu a achitat nimic pe el?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Va putea pretinde prin moștenire. Pentru a evita acest fapt, sau înregistrați integral apartamentul dupa d-stră, sau întocmiți un testament, în caz de deces, jumătatea din apartament să vă revină doar d-stră.

1 septembrie 2018

multumesc

1 septembrie 2018