Poate Primăria să elibereze certificat de naștere provizoriu pe un termen de 2 luni?

27 octombrie 2016 110

Mama copilului nu are schimbat buletinul de identitate după numele de familie al soțului, deoarece căsătoria a fost înregistrată în ultimul termen de sarcină. După naștere mama se simte rău și nu poate să meargă să-și perfecteze buletinul, dar certificatul de naștere a copilului e necesar pentru acordarea asistenței medicale acestuia.

Jurist comments 1

Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Articolul 14 // Legea privind actele de stare civilă
(5) În oraşele unde lipsesc oficiile stare civilă, în comune şi în sate, actele de stare civilă se înregistrează în cadrul primăriilor, în limita competenţei acestora.
Articolul 20 // Legea privind actele de stare civilă
(1) Drept temei pentru înregistrarea naşterii şi întocmirea... mai detaliat actului de naştere serveste actul medical constatator al naşterii, eliberat de unitatea sanitară în care a avut loc naşterea.

2 noiembrie 2016