Poate pune persoana, careia i-am prestat anumite servicii, sechestru pe bunuri imobiliare, auto, prin judecata?

3 august 2019 25

Buna ziua. Am facut un contract pe persoana fizica privind prestarea serviciilor in construcție, eu fiind persoana care presta serviciul. Din anumite motive, am trecut de limita termenului pus. Va rog sa-mi spuneți daca persoana care ma da in judeca poate pune sechestru asupra bunurilor deținute de mine (imobil, automobil)?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Poate doar in caz de existență a unei hotărâri judecătorești ce nu este executată benevol.
Atît timp cît nu sunt pretenții înaintate privind necorespunderea serviciului sau restituirea sumei prin pretenții sau actiune in judecată, nu trebuie să vă faceți griji

4 august 2019