Poate sa fie socotit huliganism daca scuipi o poarta

26 decembrie 2017 99

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati. Mama mea a fost astazi chemata la politie de catre sectorist. La sectorul de politie am aflat ca fost depusa o plingere de catre vecin si anume ca poarta sa este scuipata de citeva zile. Drept probe este o filmare video (vecinul a instalat camere video care filmeaza ograda parintilor mei si o parte de strada, despre care noi nu stim) unde este filmata mama iesind din ograda, plecind la serviciu si se aud niste zgomote, adica filmare sau foto ca mama mea scuipa poarta nu sunt. Totodata dnul politist mi-a aratat niste fotografii (alb negru) precum ca se vede pe poarta vecinului saliva, fara expertiza. La explicatia data, mama a explicat ca este de mult in conflict cu vecinul, dar de scuipat nu a facut asa ceva. Mamei i s-a intocmit proces verbal contraventional conform art. 354 si i s-a pus amenda 30 unitati conventionale. In p/v este mentionat pentru ca a scuipat poarta din septembrie 2017 pina in decembrie 2017. Va rog sa ma ajtati: cum putem sa ne aparam in cazul dat?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Contestați procesul verbal pe motiv că vi s-a aplicat amendă pentru o faptă care nu a-ti făcut-o și pe lângă toate nu a fost demonstrată vinovăția dvs prin probe pertinente nemaivorbind de prezumția nevinovăției. Procesul se contestă la autoritatea din care face parte agentul constatator după care aceștia îl remit... mai detaliat în judecată.

26 decembrie 2017