Poate sa imi ia copilul daca am Covid-19?

7 iunie 2020 23

Locuiesc in Finlanda si am de gand sa merg in Moldova. Tocmai am auzit ca in satul meu o familie s-a imbolnavit de Covid-19 si toti au fost dusi in izolatie, iar copii au fost luati la casa de copii. Exista asa lege prin care politia are voie sa imi ia copilul si sa-l duca la casa de copii?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Posibil, familia in cauza nu avea careva rude majore cu cine ar fi fost posibil sa ramina minorii, de aceia a fost optat de a transmite copii in grija statului pina la solutionarea problemei de sanatate a părinților.
Nu există lege care ar piermite cele sus enunțate.

8 iunie 2020