Poate sa își retragă de la politie cererea pe furt?

11 mai 2018 99

Bună ziua! S-a sustras un bun în valoare de ~300.000 lei. Proprietarul bunului sustras a scris cerere la inspectorat, acum vrea sa și-o retragă. Întrebarea mea este dacă mai poate sa își retragă cererea dacă suma e destul de impunătoare? E la început de cale dosarul, având doar bănuit, fără probe concrete.

Jurist comments 2

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Nu este posibil retragerea plângerii (a se vedea art.276 din Codul de procedura penala, de unde rezulta implicit pentru care infractiuni este posibil retragerea plangerii).

11 mai 2018
  • Jurisconsult

D-na Irina, e o infracţiune gravă art. 186 al.5 CP, pentru aşa ceva cererea partea vătămată nu poate s-o retragă

12 mai 2018