Poate sotia sa daruiasca casa fara acordul sotului si al copiilor?

23 iunie 2017 199

Buna ziua, sunt in cearta cu mama, as dori sa aflu daca ea poate sa dea sau sa faca cadou casa parinteasca fratelui mai mare fara acordul sotului ei (tata) si restul fratilor mei, mentionez ca parintii sunt casatoriti oficial, dar casa e scrisa pe numele mamei.

Jurist comments 2

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Doar in cazul in care bunul dat a fost dobindit in timpul casatoriei parintilor dstra ,mama nu va putea fara acordul tatalui sa instraineze bunul !

26 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bunurile dobîndite de soţi în timpul căsătoriei sînt proprietatea lor comună în devălmăşie dacă, în conformitate cu legea sau contractul încheiat între ei, nu este stabilit un alt regim juridic pentru aceste bunuri.
Totodată, art. 369 în alin.2 Cod Civil reglementează faptul că Pentru actele de dispoziţie asupra bunurilor imobile proprietate... mai detaliat comună în devălmăşie este necesar acordul scris al tuturor coproprietarilor devălmaşi.

Dacă mama dvs a obţinut bunul înainte de încheierea căsătoriei, precum şi în timpul căsătoriei în baza unui contract de donaţie, prin moştenire sau în alt mod cu titlu gratuit, sînt proprietatea exclusivă a mamei, astfel, avind posibilitatea si dreptul de a vinde casa fara acordul tatalui.

26 iunie 2017