Poate sotia sa primeasca de la agentie salariul sotului muncit peste hotare?

19 iulie 2023 3

Buna ziua. Sotul a muncit o luna peste hotare, dupa care s-a mutat la alt loc de munca, dar nu a primit salariul de la primul loc. Salariul mentionat a venit la agentia din Moldova. Poate sotia sa ridica acei bani, daca sotul nu este in tara?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Codul muncii prevede:
Articolul 142. Termenele, periodicitatea şi locul

de plată a salariului

(1) Salariul se plăteşte periodic, nemijlocit salariatului sau persoanei împuternicite de acesta, în... mai detaliat baza unei procuri autentificate, la locul de muncă al salariatului sau se transferă la contul acestuia, deschis la prestatorul de servicii de plată, în zilele de lucru stabilite în contractul colectiv sau individual de muncă,

20 iulie 2023