Poate sotul obliga sotia sa renunte la numele de familie ale sotului după divorț?

5 aprilie 2017 175

Soția a dat la divort. Am divorțat. Eu nu as vrea ca ea să-mi poarte familia mea. Ce se poate si dacă se poate?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vadim Taigorba
  • Avocat

Bună ziua, Alexandru.

Nu puteți impune fosta soție să își schimbe înapoi numele (sau nă nu mai poarte numele Dvs.).

Chestiunea alegerii numelui e la discreția ei.

Citez mai jos prevederea legală relevantă (vedeți alineatul 4):

Articolul 17. Alegerea numelui de familie de către soţi
(1) La încheierea căsătoriei, soţii, la dorinţă, îşi aleg numele... mai detaliat de familie al unuia dintre ei sau cel format prin conexarea numelor ambilor drept nume de familie comun ori fiecare dintre ei îşi păstrează numele de familie pe care l-a purtat pînă la căsătorie, ori conexează numele de familie al celuilalt soţ la numele de familie propriu.
(2) Conexarea numelor de familie nu se admite cînd cel puţin unul dintre ele este dublu.
(3) Schimbarea numelui de familie al unuia dintre soţi nu implică schimbarea numelui de familie al celuilalt soţ.
(4) În momentul înregistrării divorţului, soţii pot păstra numele de familie ales la încheierea căsătoriei sau pot reveni la numele de familie purtat pînă la încheierea acestei căsătorii.

5 aprilie 2017