Poate sotul pretinde la concediu de maternitate in cazul sotiei care nu lucreaza mai mult de un an?

8 iunie 2017 63

Poate sotul pretinde la concediu de maternitate in cazul sotiei care nu lucreaza mai mult de un an. Ce acte trebuie sa depunem? De ce indemnizatii putem beneficia? In cazul nasterii grele sau cu consecinte poate beneficia de ziua de lucru mai scurta?

Jurist comments 1

Carolina Dogaru
  • Student

Doamna Iulia,

Codul muncii oferă posibilitatea tatălui la concediu paternal de 14 zile calendaristice. Concediul paternal se acordă în baza unei cereri în formă scrisă, în primele 56 de zile de la naşterea copilului. La cerere se anexează o copie a certificatului de naştere al copilului. Pe perioada concediului paternal, salariatul... mai detaliat beneficiază de o indemnizaţie paternală care nu poate fi mai mică decît mărimea salariului mediu cuvenit pentru perioada respectivă și care este achitată din fondul de asigurări sociale. Indemnizația paternală pentru funcționarul public cu statut special se achită din bugetul de stat la locul de muncă al acestuia.
Totodată, legea nu prevede vreo prevedere expresă referitor la dreptul de a beneficia de scurtarea zilei de lucru în cazul nașterii cu probleme.

O zi frumoasă!

8 iunie 2017