Poate soțul să-mi facă contract de donație pe casa lui?

7 august 2023 3

Buna ziua. Sunt căsătorită de 3 ani și locuim în casa comună, dar actele pe casă au fost făcute pe numele soțului până la căsătoria noastră. De aici reiese că imobilul este doar al lui. Soțul mai are 2 copii din prima căsătorie, iar copii comuni nu avem. Poate soțul să-mi facă contract de donație pe casa lui?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă casa aparţine în exclusivitate soţului, acesta poate să o doneze dumneavoastră.
După donaţie casa vă va aparţine în exclusivitate dumneavoastră, nefiind sub prezumţia bunurilor proprietate comună în devălmăşie (proprietate comună).

7 august 2023
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Salutare Livia.
Chiar se recomandă.

Succese.

30 august 2023