Poate sotul sa vinda bunul imobil fara acordul sotiei?

29 octombrie 2017 301

Buna ziua! Avem un apartament cumparat in timpul casatoriei, pe numele sotului! La moment sintem despartiti, dar inca nu am dat la divort. Poate sotul sa vinda apartamentul fara acordul meu? Si inca o intrebare: cum pot fi pusa si eu ca proprietar al imobilului?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Solicitati eliberarea extrasului din registrul bunurilor imobile , in dependenta de perioada in care a fost inregistrata proprietatea prezum ca sunteti proprietara cu cota-parte a apartamentului mentionat !
NU poate sotul efectua oarecare actiuni fara acordul dvstra !

30 octombrie 2017
Irina Burac-Mihalachi
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna!
Chiar daca nu este legal, in practica sunt o multime de cazuri cind unul din soti a instrainat imobilul fara acordul celuilalt. In acest caz poate fi solicitata in judecata anularea acestui contract. Inscrierile privind dreptul de proprietate se contin in Registrul bunurilor imobile. Puteti solicita online serviciul pe siteul... mai detaliat cadastre.md, pentru eliberarea certificatului in privinta imobilului. In cazul dvs-a, Va sfatui sa negociati cu sotul o tanzactie in privinta partajului imobilului, doar astfel va puteti asigura la maxim, hotariti ambii soarta bunului. Succes!

30 octombrie 2017