Poate tata sa vanda casa sau sa o doneze cuiva fara acordul meu sau al sotiei lui?

16 noiembrie 2018 288

Buna seara. Domnilor juristi, am si eu o intrebare: poate tata sa vanda casa sau sa o doneze cuiva fara acordul meu sau al sotiei lui (mama)? Vreau sa mentionez ca eu sunt singurul copil in familie. Sau poate sa perfecteze actele fara acordul sotiei lui (mama mea)? Multumesc frumos.

Jurist comments 1

Constantin Iosip
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Salut,
Casa poate fi vîndută de proprietar sau de proprietari în caz că sunt mai mulți proprietari.
În cazul dvs., Dacă casa a fost cumpărată sau construită în timpul căsătoriei, atunci ambii soți (părinții dvs.) sunt coproprietari și casa poate fi vîndută doar cu acordul ambilor soți.
Puteți solicita un certificat de la... mai detaliat cadastru în care veți vedea situația bunului imobil, veți vedea cine sunt proprietarii.
Dacă dvs. nu sunteți coproprietar, atunci casa poate fi vîndută fără acordul dvs.
Dacă mama dvs. este coproprietar atunci tatăl nu va putea vinde fără acordul mamei.

17 noiembrie 2018