Poate un agent de patrulare sa stabileasca viteza din miscare in sens invers?

24 aprilie 2019 43

Salut! Poate un agent de patrulare sa stabileasca viteza din miscare in sens invers?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Trebuie să cunoașteți că măsurarea vitezei din mișcare este permisă doar cu aparatele radar Iskra Video.
In cazul în care măsurarea vitezei a fost efectuată cu aparatul Iskra Video și s-a depistat că mașina de pe contrasens, supusă măsurătorii, circula cu o viteză mult prea mare decât limita permisă, agenții... mai detaliat de patrulare nu au voie să oprească autovehiculul respectiv. Mai exact, Regulamentul cu privire la organizarea şi desfăşurarea activităţii de supraveghere a traficului rutier şi Instrucţiunilor de utilizare a mijloacelor tehnice spune că la procedura filmării abaterilor ”din mişcare", se interzice oprirea autovehiculelor care circulă pe sensul opus de deplasare al autovehiculului poliției rutiere. Astfel de echipamente sunt instalate pe automobilele care sunt marcate cu însemne distinctive.

24 aprilie 2019