Poate un cetățean străin să pretindă la imobil?

27 octombrie 2023 5

Bună ziua. Poate să pretindă la imobil un cetățean străin, dacă stăpânul a decedat si nu a lăsat moștenitori? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Răspunsul scurt: da!
Răspunsul puțin mai desfășurat: Conform art. 6 aliniatul 3 din Legea 1308, în cazul în care cetăţenii străini sau apatrizii devin proprietari de terenuri cu destinaţie agricolă sau ale fondului silvic prin moştenire legală sau testamentară, ei au dreptul de a le înstrăina prin acte juridice între vii... mai detaliat numai cetăţenilor Republicii Moldova.

27 octombrie 2023