Poate vecinul de jos să mă impună să închid balconul și să-i achit pagubele pricinuite de ploi?

29 aprilie 2023 34

Bună ziua. Eu locuiesc la etajul 5, care este ultimul și balconul meu este deschis, așa cum era când s-a dat în exploatare blocul. Vecinul de la etajul 4 are balconul închis și mă învinuiește că nu-mi închid balconul și din cauza asta îi plouă în bacon. Cum să rezolv întrebarea că vrea să mă dea în judecată. Nu dispun de mijloace financiare ca să construiesc ceva și nici nu doresc.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Natalia.
Încercați să discutați cu vecinul, cu minime cheltuieli să faceți un drenaj dacă este posibil și să direcționați apa ca să nu curgă peste vecin. Propuneții vecinului să achite acele lucrări dacă pe el îl deranjează apa.
Deși codul civil prevede răspundere pentru scurgerile din construcții, ploaia este un... mai detaliat fenomen al naturii care nu poate fi controlat de om.
Codul civil prevede:
Articolul 2016. Răspunderea în cazul căderii sau scurgerii din construcție
(1) Dacă prejudiciul s-a produs prin faptul că din construcție a căzut ori a curs ceva, răspunde persoana care are construcția în posesie. Această regulă nu se aplică în cazul în care prejudiciul s-a produs din cauza unui eveniment prevăzut la art. 2012 ori din vina celui prejudiciat.
(2) Pînă la proba contrară, se prezumă că construcția este în posesia proprietarului său.

Articolul 2012. Evenimentul în afara controlului

Persoana nu poartă răspundere dacă prejudiciul este cauzat de către un eveniment anormal care nu poate fi evitat prin măsuri rezonabile, iar riscul nu îi revine acelei persoane.

1 mai 2023