Polita de asigurare e obligatorie?

24 martie 2017 106

Este polita de asigurare obligatorie sau doar se recomanda de-o avut?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Vadim Taigorba
  • Avocat

Bună ziua, Andrian.

Vă referiți la polița de asigurare medicală sau alt tip de poliță de asigurare (de ex. bunuri sau răspundere)?

24 martie 2017

cer scuze, polita de asigurare medicala

24 martie 2017
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Toți cetățenii Republicii Moldova sunt obligați să se asigure medical în conformitate cu Legea cu privire la asigurarea obligatorie de asistenţă medicală și Legea cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală.

Excepție fac persoanele prevăzute în art.4 alin. (4) din... mai detaliat legea cu privire la asigurarea obligatorie de asistenţă medicală pentru care poliția de asigurare medicală obligatorie este achitată de Guvern (copii, elevi, studenți, pensionari, gravide, etc.).

Iar în confomitate cu pct.10 din normele metodologice de aplicare a programului unic al asigurării obligatorii de asistență medicală în anul 2017 persoanele neasigurate achită serviciile medicale prestate personal.

Pînă la 31 martie persoanele care se asigură în mod individual beneficiază de reduceri de 50 % (fondatorii de întreprinderi individuale, deţinătorii de patentă, arendaşii, arendatorii, alţi cetăţeni care nu sunt angajaţi şi nu sunt asiguraţi de Guvern) și 75 % (proprietarii de teren agricol) din valoarea primei.

După 31 martie, persoanele care nu s-au asigurat în termenul stabilit de legislaţie vor plăti prima AOAM în mărime integrală, cu amendă şi penalitate, iar statutul de asigurat va fi activat după 7 zile din momentul achitării.

25 martie 2017