Poliţa de asigurare medicală

13 iunie 2024 6

Bună ziua. Există vreo lege care să reglementeze raporturile dintre asigurat şi asigurator? Am îndreptare de la medicul specialist din raion la Spitalul Clinic Republican, dar acolo de două luni nu fac programări. Dacă merg la un spital privat pentru a beneficia de serviciile medicale de care am nevoie, mi se vor întoarce banii plătiți? Mulţumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Condițiile de acordare a serviciilor medicale asigurate și volumul acestora le găsiți aici: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=136680&lang=ro#
Dacă vă adresați la un spital privat, nu vi se vor compensa cheltuielile.
Sănătate dumneavoastră.

14 iunie 2024