Polita de asigurare medicala

3 octombrie 2023 3

Buna ziua. In scurt timp sotia va aduce pe lume un copilas. Pentru ca sa primim indemnizatiile lunare intr-o suma mai mare, ea se va elibera de la serviciu si vom perfecta actele ca sa primim indemnizatiile in baza salariului meu. Aici apare o intrebare. In caz ca sotia se elibereaza de la serviciu, atunci ea nu va mai detine polita de asigurare medicala si va fi nevoie sa cumparam polita? Ori totusi ea va beneficia in continuare de aceasta polita? Daca da, aceasta va fi valabila 3 ani (cat va primi indemnizatiile in baza salariului meu) sau pe o alta perioada?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Nu trebuie soția să se elibereze de la serviciu.
DE la 01.03.2023 indemnizația de maternitate se calculează din salariul cel mai mare al unuia din soți, așa că nu mai sunt necesare combinațiile acestea cu demisie, pierderea locului de muncă, asigurare, etc.
Sarcină și naștere ușoară să aveți.

LEGE Nr. 289... mai detaliat din 22-07-2004 privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţiide asigurări sociale
Articolul 16. Indemnizaţia de maternitate
(7) Indemnizația de maternitate se calculează din venitul asigurat al unuia dintre soți, care va determina un cuantum mai mare al indemnizației de maternitate.

[Art.16 al.(7) introdus prin LP353 din 22.12.22, MO3-4/13.01.23 art.4; în vigoare 01.03.23]

4 octombrie 2023