Poliță de asigurare medicală neactivată

26 ianuarie 2018 50

Lucrez al 5-lea an într-o instituție de stat. Recent am aflat întâmplător că polița mea de asigurare medicală nu este activată, dar lunar din salariul meu sunt opriți bani pentru asigurarea medicală. Unde se duc banii aceia? Cine se face vinovat de situația descrisă și dacă este posibil ca să mi se întoarcă banii opriți?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua D-na Anna,
AR trebuie să verificați la contabilitate dacă se achită și sa va prezinte o informație ce confirma achitare efectuate.
Totodată, împreună cu angajatorul îi contactați pe cei de la CNAM să clarificați problema de ce polița dvs nu este activa. Posibil ca cei de la CNAM să solicite... mai detaliat dovada efectuării plăților respective.
Nu cred să fie posibilă restituirea sumei oprite pentru achitarea asigurării medicale întrucât este prevazuta de lege obligația de a reține la sursă și achita această taxa.

27 ianuarie 2018