Politia rutiera

9 ianuarie 2018 76

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, atunci cand Politia Rutiera se afla in patrulare este obligatoriu sa aiba girofarurile pornite? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Regulamentul Srveiciului de Patrulare rutieră prevede la punctul 43:

43) La supravegherea traficului rutier cu automobilul (motocicleta) de patrulare, în
scopul opririi autovehiculului, conducătorul căruia a încălcat regulile de circulaţie, pot fi
utilizate semnalele luminoase şi sonore speciale, gesturile cu mâna sau cu bastonul.
Conducătorul automobilului (motocicletei) de patrulare este obligat să fie... mai detaliat precaut şi să se
oprească în nemijlocita apropiere din spatele automobilului contravenientului de circulaţie, echipajul fiind gata să reacţioneze la eventualele acţiuni neaşteptate. Totodată semnalele luminoase speciale pot fi utilizate în timpul vizibilităţii reduse în scopul atenţionării participanţilor la trafic.

Astfel, din conținutul acestei norme observăm că se operează cu cuvântul "pot" din ce rezultă faptul că acesta este un drept al acestora ci nu o obligație.

10 ianuarie 2018