Politia rutiera

30 octombrie 2019 54

Buna ziua. Are dreptul agentul de patrulare sa imi scoata placutele de inmatriculare daca cu o zi in urma a expirat termenul raportului de testare tehnica si al politei de asigurare? Ce amenda imi poate fi aplicata? Va multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Potrivit art. 229 Cod Contravențional.

Conducerea unui vehicul care nu a fost înmatriculat în modul stabilit sau care nu a fost supus reviziei tehnice se sancţionează cu amendă de la 9 la 12 unităţi convenţionale cu aplicarea a 3 puncte de penalizare.

Exploatarea unui vehicul care nu a fost asigurat de răspundere... mai detaliat civilă în modul stabilit se sancţionează cu amendă de la 3 la 6 unităţi convenţionale cu aplicarea a 2 puncte de penalizare.

Da are dreptul să văridice plăcuțele de înmatriculare.

30 octombrie 2019