Portul armei

28 noiembrie 2023 2

Buna ziua. Am 2 intrebari in legatura cu portul si folosirea armelor de catre persoanele civile. Detin un pistol (arma de foc) inregistrat legal. Potrivit legii, arma trebuie purtata sau in safeu, sau in toc intr-un loc ascuns vederii. Daca arma este intamplator vizibila sub haina, sau o scot din toc intr-un loc care nu este public si cineva o vede, aceste situatii pot fi calificate ca incalcari ale legii?
Vreau sa procur un kit de conversie pentru pistol. El poate fi procurat de peste hotare fara niciun act. Vreau sa-l folosesc doar la tir pentru marirea performantei de tragere. Este legala procurarea si folosirea kitului mentionat?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Ion, eu îți răspuns pe rând, în caz dacă se v-a întâmpla așa cum ai scris cazul n-o să aibă în loc public și cineva o să o vadă și ce. Asta e chestiunea dumneata, încălcîri nu sunt. La adoua întrebare procurarea kitului, trebuie să fie declarat oficial la... mai detaliat frontieră pentru a evita probleme de alte naturi.

29 noiembrie 2023