Posibil că copilul sa ramana cu tata daca mama locuieste in conditii antisanitare?

25 septembrie 2019 21

Nu am fost înscriși, dar avem un copil. La locul de trai al mamei nu-i deloc păstrată igiena. Vreau să știu dacă e posibil ca copilul sa stea cu mine, tata?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

In cazul în care optați pentru stabilirea domiciliului permanent al copilului cu Dvs - tata copilului, după caz, fie primul o acționați în instanța de judecată pe mama/soția copilului Dvs., fie depuneți o acțiune reconventională în cadrul procesului judiciar deja intentat la cererea mamei copilului.
In proces trebuie atrasa autoritatea tutelară... mai detaliat care, merge la fiecare dintre părinți în scopul verificării condițiilor de trai de care dispun și i le pot oferi copilului.
Autoritatea tutelară întocmește la final un avoz/raport asupra celor constatate și face recomandarea de rigoare instanței de judecată.

27 septembrie 2019