Postare video pe YouTube

11 ianuarie 2018 91

Buna ziua, rog mult să mă ajutați cu un răspuns. Am postat pe YouTube matineul de anul nou de la grădiniță, unii părinți s-au revoltat și au zis că este o încălcare juridică și că depun cerere in instanta fiindcă nu am cerut acordul lor. Vreau sa știu este o încălcare? Și au ei dreptul să depună cerere in instanta? Mulțumesc mult!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Zinaida,

Aspectul este larg, dar totuși nu este o încălcare atâta timp cât materialul video care probabil îl dețineți pe un format CD vă aparține, iar autorul materialului a fost remunerat pentru crearea lui, astfel, dvs puteți posta acest video deoarece acesta a fost făcut într-o instituție publică în... mai detaliat primul rând unde fiecare poate fi supus riscului de a fi filmat fără ai fi încălcat vre-un drept.

Practica CEDO atentioneaza asupra restrictionarii filmarii in spatiu public a persoanei publice care desfasoara o activitate privata, astfel, nu consider că matineul este o activitate privată sau că se fac careva ingerințe în viața privată a persoanelor filmate și plasate pe youtube.

Dreptul de a înainta o cerere de chemare în judecată îl are orice care se consideră vătămat într-un drept, în cazul dvs, acțiunea este neîntemeiată sau rămâne de văzut cum motivează reclamantul .

12 ianuarie 2018
Diana Conea
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Eu totusi sunt de parere ca se incalca dreptul la viata privata, mai ales daca in video sunt prezentati copii. Parintii acestora au tot dreptul sa va ceara stergerea acestui videou de pe youtube.
Puteti sa cititi si acest articol, pentru a intelege mai bine situatia:
https://www.bizlaw.md/2016/07/13/limita-dintre-dreptul-la-viata-privata-si-interesul-public-observata-prin-prisma-jurisprudentei-cedo/

12 ianuarie 2018