Pot achita amenda in jumatate dupa ce am contestat-o si am pierdut judecata?

23 aprilie 2020 203

Am contestat un proces-verbal contraventional, am ajuns pana la Curtea de Apel, dar am pierdut judecata. Dupa ce i-au decizia de la Curtea de Apel, pot achita aceasta amenda in jumatate timp de 72 de ore sau nu?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Conform art. 34 alin. (3) din Codul contraventional, daca se depune contestatie impotriva procesului-verbal, termenul de 3 zile in care se poate achita in jumatate amenda, NU se aplica, daca contravenientul nu isi retrage contestatia pina la etapa cercetarii judecatoresti, in prima instanta.

23 aprilie 2020