Pot achita creditul in jumatate cu fidejusorul principal?

14 aprilie 2020 54

Creditul pentru constructia casei a fost luat in 2014 pe numele meu. Sunt lucrator medical si nu pot plati integral creditul. Este posibil ca jumatate sa-l achite fidejusorul principal, adica sotul meu cu care sunt in conflict si vreau sa depun cerere de divort?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Galina,

Pentru a clarifica: ce aveți învedere prin fidejusor principal? Poate vă referiți la debitorul principal.

Regula generală este că obligația debitorului și a fidejusorului (fidejusorilor) este solidară și, în consecință, creditorul poate pretinde executarea solidară de la debitor sau, în limitele garanției, de la fidejusor (fidejusori).

Astfel, creditorul poate... mai detaliat solicita achitarea integrală a datoriei sau de la debitor sau de de la fidejusori (în limita fidejusiunii).

Însă, Dvs puteți negocia cu Creditor un acord/tranzacție prin care să fie distribuită suma datorată între fidejusori.

14 aprilie 2020
  • Jurisconsult

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

14 aprilie 2020