Pot actiona fostul sot in judecata pentru ca a dus copilul in Spania fara acordul meu?

21 aprilie 2017 61

Am stat 7 ani in Spania cu sotul si copilul, am divortat in septembrie 2016 in Alba Iulia, custodia e comuna cu domiciliu la tata, dupa divort am mai stat impreuna din cauza copilului, dar nu am mai putut si am venit acasa la Chisinau. Fostul sot a plecat in Spania cu copilul fara acordul meu si ma cheama sa stam impreuna daca vreau sa stau langa copilu meu, ma ameninta ca daca nu vin - nu voi mai vedea copilul niciodata. Nu stiu ce sa fac, sunt disperata ..., am spus sa imi dea copilul ca oricum nu stie sa aiba grija de el si nu vrea. Si ma ameninta ca n-o sa mai vad copilul daca nu ma impac cu el. Ce sa fac?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Ana Galus
  • Avocat

Stimata Laura,

Inteleg ca ati divortat in Romania, Alba Iulia si presupun ca aveti o hotarire judecatoreasca in aceasta privinta, odata ce aveti un copil minor impreuna cu fostul sot.

Daca detineti custodie comuna asupra copilului, atunci desigur ca detineti drepturi si obligatii egale cu ale tatalui copilului in ceea ce priveste... mai detaliat intretinerea, educarea copilului si luarea deciziilor precum stabilirea cu traiul in alta tara. Respectiv - tatal copilului era obligat sa obtina acordul dvs. la stabilirea domiciliului copilului intr-o alta tara.

Deja trebuie sa vedeti ce doriti si puteti sa obtineti prin instanta de judecata. Scoaterea copilului din tara fara stirea dvs. nu atrage automat stabilirea domiciliului copilului cu dvs.

La fel, este discutabil care legislatie se va aplica situatiei date si care instanta de judecata va fi competenta. Daca oricare dintre dvs., tatal copilului, sau copilul sunteti cetateni ai Moldovei, va puteti adresa intr-o instanta de judecata din Moldova.

Va recomand sa contactati un avocat in acest sens.

Succes!

25 aprilie 2017