Pot actiona in judecata o persoana juridica in proces de insolvabilitate?

11 martie 2019 38

Buna ziua. Sunt administrator de companie si am subcontractat niste servicii. Am achitat un avans, insa directorul celeilate companii a disparut si nu am semnat nici act de predare-primire servicii si nici factura nu a fost emisa. acum el este arestat pentru ecscrocherie.
Eu nu pot sa inchid in contabilitate aceasta suma. Poate cineva sa imi dea vreo idee? Ma pregatesc sa dau compania in judecata insa ea este in proces de insovlabilitate. E posibil?
Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna

Urmează să inițiați o acțiune împotriva debitorului insolvabil în cadrul aceleiași instante de judecată care examinează dosarul de insolvabilitate.
Totodată, ar fi cazul să solicitați instanței de insolvabilitate validarea creanței.

Succes.

11 martie 2019