Pot arbora liber steagul Republicii Moldova pe casa?

27 martie 2017 84

Sunt microbist și patriot. Vreau să-mi atârn steagul statului nostru la fereastra sau balconul apartamentului meu. Există o restricție legala în acest sens? Sau pot fară griji să-l afișez fară de constrângeri și consecințe?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
Potrivit art. 12 alin. (2) din Legea privind Drapelul de Stat al Republicii Moldova: ”În calitate de Drapel Civil al Republicii Moldova, Drapelul de Stat poate fi arborat de persoanele fizice la domiciliu sau la reşedinţa lor, precum şi de persoanele juridice înregistrate oficial în Republica... mai detaliat Moldova la sediile lor, cu respectarea prezentei legi.”
Art. 11 alin. (3) din aceeasi Lege: ”(3) Drapelul Republicii Moldova nu se arborează:
a) pe clădirile avariate sau în care se efectuează reparaţii capitale, inclusiv pe cele a căror faţadă se repară;
b) în alte cazuri asupra cărora decid Preşedintele, Parlamentul sau Guvernul Republicii Moldova, Comisia Naţională de Heraldică sau autorităţile administraţiei publice locale, dacă această interdicţie nu contravine prezentei legi.”
Art. 21 alin. (1) , (3) și (4) din aceeași Lege: ” (1) La arborarea drapelelor cu hampă pe acoperişul sau pe faţada clădirilor, pe acoperiş sau pe faţadă se instalează suporturi speciale, în care să se poată fixa coada hampei. ;
(3) Pe faţadă, hampa se fixează în suport astfel încît să formeze în raport cu faţada un unghi de cel mult 45 de grade, iar partea de jos a flamurii să se afle la înălţimea de cel puţin 2,5 m de pămînt. ;
(4) La o fereastră sau la un balcon, drapelul poate fi arborat şi cu hampa în poziţie orizontală, încît pînza să fluture în poziţie verticală.”

*Acest răspuns nu are un caracter oficial, reprezentînd cu preponderență un sfat juridic personal și benevol al autorului.

27 martie 2017