Pot ataca o hotarire la CEDO un dosar, pe care sentinta a fost cu doi ani in urma?

24 mai 2017 49

Am fost privat de dreptul de a conduce pe termen de trei ani din cauza ca din spusele colaboratorilor nu am dorit sa trec testul alcooscopic. nam insa informatia pe 902 a fost ca circul cu numere ce nu corespund automobilului si intradevar asa si iera am recunoscut insa a fost fabricat dosarul in rezufuz mult de povestit vreau sa stiu doar daca pot ataca sau mai bine zis cit ma va costa

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună seara.

Din cele expuse de Dvs cred ca nu puteti sa va adresați la Cedo, dar pentru a fi sigur adresati-va unui avocat si prezentati toate actele. În general pentru a depune o cerere la Cedo trebuie la nivel național sa vi se fi încălcat un drept garantat... mai detaliat de conventia Cedo sau de protocoalele aditionale și sa fie urmat toate căile de atac a hotariri și termenul de depunere a cererii la Cedo este de 6 luni de la data ultimii decizii interne. Succes !

24 mai 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Pina la adresarea catre CEDO , urma sa epuizati toate caile de atac nationale , in cazul d-stra pina la CSJ ! Dupa incheierea sau decizia CSJ in termen de 6 luni ! Insa astfel de cauza cu siguranta nu va fi constatata si in general admisa... mai detaliat pentru examinare la CEDO !
Succese!

25 mai 2017