Pot ataca refuzul procurorului de a incheia acordul de recunoastere a vinovatiei?

27 mai 2017 59

Cum pot ataca refuzul procurorului de a incheia acordul privind recunoasterea vinovatiei?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Olga,

Articolul 505 Cod de procedură penală prevede condițiile de inițiere și încheiere a acordului de recunoaștere a vinovăției - http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=350171.

În cazul în care procurorul încalcă aceste condiții, Dvs. puteți ataca acțiunile procurorului la judecătorul de instrucție în condițiil art. 313 Cod de procedură penală.

28 mai 2017