Pot avea câștig de cauză ?

21 noiembrie 2019 67

Am efectuat plata pentru credit in zile de wekeend prin aplicația bancara. Banii au fost transferați peste 2 zile in contul companiei de microfinanțare, care acum aplică penalitați. E corect?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Daca scadenta era intr-o zi nelucratoare - nu trebuie sa platiti penalitati.
Daca scadenta intervenise deja pina in acel weekend - trebuie sa platiti penalitati.

In general, cind plata se face prin mobile banking, se considera ca plata este efectuata la data cind suma de bani a fost... mai detaliat creditata in contul bancii creditorului (si nu la data cind plata s-a facut).

21 noiembrie 2019
  • Jurisconsult

Bună ziua Maria,

Din datele pe care le-ați oferit Dvs nu pot spune concret soluția, or, trebuie de văzut clauzele contractuale, care prevăd modul de rambursare a creditului. La fel, trebuie de studiat actele normative interne referitoare la mobile banking, modul cum se efectuează plata și momentul transferului.

Pentru o consultație mai... mai detaliat detaliată vă sunt la dispoziție.

4 decembrie 2019