Pot beneficia in continuare de indemnizatia pentru tanar specialist?

20 noiembrie 2019 67

Am activat in IMSPSR Glodeni ca tinar specialist, in functia de asistenta medicala pentru o perioada de 1 an si 3 luni, dupa care am iesit in concediu de maternitate. In martie 2020 trebuie sa ma intorc la serviciu. Insa in satul natal s-a eliberat un loc de munca in domeniul medicinei de familie. As dori sa activez in satul natal, insa nu stiu daca voi putea benicia in continuare de indemnizatia pentru tineri specialisti. Cum sa procedez corect? Mersi mult.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Trebuie sa discutati cu angajatorul actual, sau sa mergeti la Ministerul Sanatatii.
De fapt, Statul incurajeaza anume timerii care merg in sate sa activeze, deci ar trebui sa va mearga in intimpinare si sa va angajeze acolo, fara a pierde indemnizatia.

21 noiembrie 2019