Pot calatori cu copiii minori fara procura?

6 iunie 2018 155

Buna ziua. Vrem sa plecam in Republica Moldova din Italia (eu si copiii) pentru o luna. Mentionez ca suntem cu pasapoarte romanesti, cu domiciliul in Italia. Putem pleca si, respectiv, mai apoi sa ne intoarcem fara declaratie de consimtamant de la sot? Suntem casatoriti oficial, iar tatal ramine in Italia. Am intrebat-o pe doamna ambasadoare a Romaniei si a zis ca putem pleca, doar ca nu-i sigura ca nu vom avea probleme la intoarcerea din Republica Moldova, deoarece copiii sunt si cetateni moldoveni (au doar certificate de nastere moldovenesti). Va multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua, în ultimă perioafă este o situație incertă la acest capitol, pentru a obține un răspuns de la prima sursă, vă propun să apelați la linia informații a poliției de frontieră a Moldovei:
http://www.border.gov.md/index.php/ro/contacte

Totuși, aș propune să întocmiți o declarație pentru a evita orice probleme la acest capitol.
Succese

6 iunie 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Stimată Doamnă,

Conform al. 3, art. 1, legea cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova:
Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către... mai detaliat reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.
Deci, atîta timp cît minorul este însoţit de un părinte, n-ar trebui să apară probleme la traversarea hotarului.

Servus

7 iunie 2018