Pot calatori cu copil mic?

23 iulie 2018 189

Buna ziua. Pot pleca in Romania cu copil mic de doi ani, ori imi trebuie procura de la tata?

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare,

Conform al. 2, art. 1, Legea cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova:

(2) Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură... mai detaliat se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie...

Deci, aveţi dreptul să călătoriţi fără procură şi fără acordul celuilalt părinte. Alta este situaţia în care Dvs. plecaţi peste hotare cu intenţia să vă stabiliţi acolo. În această situaţie aveţi nevoie de consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează notarial, iar în cazul altor reprezentanţi legali - consimţămîntul acestora, exprimat prin decizie a autorităţii tutelare.

Servus

23 iulie 2018