Pot cere companiei Orange respectarea contractului cu clauzele stabilite la momentul încheierii contractului?

7 iulie 2017 30

Buna, deci primăvara anului curent, compania orange din România a scos o ofertă nouă pe piață care suna ceva de genu: ”cumpără abonamentul Orange cu 18 Euro lunar și primești 600 de minute de convorbiri cu operatorii din România, nelimitat către toată Europa și cîte 10 gb de trafic internet. Eu sunt cetățean al Republicii Moldova și datorită faptului că lucrez șofer internațional, care circulă destul de mult prin țările europene, ma interesat oferta. La sfîrșitul lunii mai, eu împreună cu alți 2 colegi de ai mei am încheiat contracte cu compania Orange pentru o perioadă de 2 ani. În timp ce încheiam contractele, toți am întrebat dacă contractul presupune convorbiri nelimitate în Europa, toți 3 am primit răspuns afirmativ. Ni s-a explicat că nu vom putea suna doar în țările baltice. În contract era indicat convorbiri nelimitate în Europa cu excepția prefixelor care le găsiți pe www.orange.ro Nimeni din noi 3 nu a avut acces la internet pentru a verifica care sunt aceste prefixe și ne-am încrezut în spusele domnișoarelor care ne-au înmînat contractele și ne-au explicat că excepție fac doar țările baltice. După o lună de folosire a abonamentului, mi-a venit factură că trebuie să achit încă aproape 20 de eură pentru apelurile efectuate în Europa. Cînd am verificat lista prefixelor, acestea sunt majoritatea țărilor din Europa. Poate fi clauza care prevedea ”excepție fac prefixele care le găsiți pe www.orange.ro” considerată clauză inechitabile întrucît noi n-am avut atunci acces momentan să facem cunoștință cu aceste prefixe iar oferat abonamentului suna ”gratis cu toată Europa”. Acum pe lîngă faptul că achit 18 euro lunar, trebuie să achit și toate apelurile care le efectuez în Europa, pot benefici doar de minutele care mi se acordă pentru convorbiri pe teritoriul României. Pot soluționa cazul prin instanțele din țara noastră sau trebuie să mă adresez la instanțele din România. Vo rog să-mi răspundeți dacă există vre-o soluție în acest caz, nu vreau să achit 18 euro lunar timp de 2 ani fără să am nici un beneficiu din asta. Mulțumesc anticipat

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Incercati sa intrebari pe platformele din Romania www.avocatnet.ro sau www.avocatro.net. Aici sunt doar juristi din Republica Moldova.

10 iulie 2017