Pot cere de la concubin restituirea banilor transmisi prin transferuri bancare?

12 iunie 2017 205

Eu muncesc in Israel, traiesc in concubinaj, am transferat la concubin o suma mare de bani pentru constructia casei. Am shanse de a-mi intoarce banii pe care el prin minciuna i-a obtinut de la mine? Am confirmarea tuturor tranferurilor. El nu activeaza nicaieri,

Jurist comments 6

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

CSJ prin recomandarea sa mentioneaza 2 posibilitati , in cazul concubinajului :
1. Acord de societate civila
2. Imbogatirea fara justa cauza
Eu sunt de pozitia ca imbogatirea fara justa cauza se potriveste spetei , avind cazuri similare in instanta de judecata .
Ca procedura : actiune in judeca , expertiza... mai detaliat lucrarilor (constructiilor) efectuate , delimitarea cuantumului actiunii .
Totusi in cazul transferurilor multi avocati opteaza pentru restituirea imprumutului . De la caz la caz , sunt multe nuante : ma puteti contacta pentru oferirea detaliilor 069757546
Succese !

12 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Dna Ludmila, daca banii (toti sau partial) nu au fost investiti de catre concubin in constructia casei, ci in alte scopuri personale, cele relatate de Dvs reprezinta un caz clasic de escrocherie. In acest caz, depuneti o Plingere la politie sau procuratura. Avind in vedere locul aflarii Dvs, aceasta poate... mai detaliat fi depusa prin intermediul unui reprezentant.
In cadrul urmaririi penale puteti sa fiti recunoscuta ca parte vatamata, si sa depuneti ulterior actiune civila, probind cu documentele bancare de transfer, astfel incit instanta de judecata va decide eventual restituirea acelor sume din contul concubinului.

12 iunie 2017
Denis Draguțan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

buna ziua! cu siguranta sunteti in drept de a solicita restituirea fortata a sumei banesti de la debitor intentind o actiune civila in instanta de judecata, cu achitarea taxei de stat in marime de 3% din valoarea actiunii. pina la adresarea cu actiune in instanta de judecata este... mai detaliat obligator sa inaintati debitorului o cerere scrisa de restituirwe a sumei, cu aviz de receptie a scrisorii, va urez succes.

12 iunie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Părerea mea e ca in cazul dat e mai rațional de a face o plingere la poliție. (ART. 190 CP). Ulterior recunoașterea ca parte vătămată și acțiune civilă. Doar trebuie sa concretizați, respectiv sa fiți foarte atenta la ,, scopul transmiterii banilor,, astfel sa nu lăsați loc de interpretări.

12 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Consider ca nu sunt intrunite elementele infractiunii ..nefiind posibila demonstratea motivului de inselaciune in prezenta concubinajului

12 iunie 2017
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Este o intrebare juridica foarte interesanta. Oare intr-o relatie de concubinaj (sau de casatorie), daca femeia ii da barbatului o anumita suma de bani pentru scopul X, iar barbatul foloseste banii partial pentru X si partial pentru Y, sau total pentru Y, atunci femeia poate actiona in judecata barbatul pentru... mai detaliat a intoarce banii? Oare intr-o gospodarie comuna nu exista spatiu pentru cheltuirea iresponsabila sau nerationala a banilor fara consecinte sau raspundere juridica?

13 iunie 2017